Cudze chwalicie, swego nie znacie

źródło: Pomerania
autorka: Paulina Zagozdon
03/2009

Czy Wdzydzana i inne postaci z polskich podań mogą konkurować z Harrym Potterem? Okazuje się, że tak. Ponad 200 dzieci ze szkockich szkół zachwyciło się bohaterami polskich legend, których poznały podczas warsztatów artystycznych przygotowanych według projektu Natalii Krzyżanowskiej.
Młoda artystka rodem z Gdyni pojechała do Szkocji, by prowadzić zajęcia tematyczne. Najpierw swoje prace wystawiała w galerii „The Burnside” na wyspie Arran, a były to ilustracje do baśni i legend rónych narodów. Przy tej okazji właścicielka galerii zaproponowała pani Natalii prowadzenie warsztatów artystycznych na temat kultury Polski dla szkockich dzieci. Miały one być także wsparciem dla małych Polaków, którzy wstydzą się swojego pochodzenia, przez co powoli się wynaradawiają. Konsulat Generalny
RP w Edynburgu, z konsul Anną Dzięciołowską na czele, chętnie podjęli współpracę przy realizacji wspomnianego projektu, dowodząc, żę barwny folklor Kaszub, Mazowsza i Małopolski moze oczarować mieszkańców Wysp Brytyjskich, a w polskich dzieciach wzbudzić dumę.

Warsztaty odbyły się w grudniu 2008 r. Podczas nich Natalia Krzyżanowska – ubrana w strój z danego regionu – opowiadała legendy i pokazywała ilustracje, które sama wykonała. Dzieci szkockie mogły zrobić łowicką wycinankę i namalować krakowskiego Lajkonika. Oprócz tego odbyły się prezentacje multimedialne o Kaszubach, przygotowane przez Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich.

Oryginalnych strojów kaszubskich, których można było dotknąć, użyczył Zespół Pieśni i Tańca „Krëbanë” z Brus, prowadzony przez Marka Czarnowskiego. Natomiast replikę stroju krakowskiego z XIX w. udostępnił Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiacy”. Nadto pomocy w dostępie do materiałów i wykonaniu prezentacji udzieliło kilka innych organizacji.

Pomysł warsztatów zrodził się w kwietniu 2008 r., a przygotowania do ich realizacji trwały blisko pół roku. Zajęcia zostały podzielone na dwie częci, trwajęce po pótorej godziny. Pierwsza zawierała prezentację regionu, natomiast kolejna obejmowała zajęcia plastyczne.

Natalia Krzyżanowska nie jest Kaszubką, ale – jak podkreśla – bardzo ceni kulturę Kaszub. Ukończyła politologię na Uniwersytecie Gdańskim oraz psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. Malarstwo jest jej wielką pasją, toteż aktualnie uczy się go prywatnie. Warsztaty folklorystyczne dają jej ogromną radość z obcowania z dziećmi i satysfakcję z promowania kultury polskiej za pomocą własnych prac. Ponieważ rok 2009 na Wyspach Brytyjskich został ogłoszony Rokiem Polskim, jego organizatorzy planują wpisanie tych zajęć w swój program. Pani Natalia zamierza je dopracować, w tym celu spotka się z przedstawicielami nie tylko Kaszub, lecz także innych regionów Polski. Kontynuacja warsztatów odbywać się będzie w Szkocji, ale również w Irlandii Północnej i w Anglii – z przeznaczeniem nie tylko dla dzieci.

Natalia Krzyżanowska ilustracje