W świecie baśni i legend

źródło: www.bialarawska.rawa-maz.pl
autor: Jaśmina Rusinowska
2008-06-02

21 maja 2008 r. uczniowie Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Białej Rawskiej gościli w dworku Wojciecha Siemiona w Petrykozach. Młodzież pod opieką Pana Krzysztofa Kopki i Pana Tomasza Celma miała zaszczyt uczestniczyć w otwarciu wystawy młodej malarki Natalii Krzyżanowskiej „Gulistan – mówi to ogród róż”. Uroczystość była poprzedzona przemówieniem artystki oraz recytacją wiersza „Ślad” Juliusza Słowackiego przez gospodarza.

Obrazy malarki inspirowane baśniami i legendami, malowane są farbą wodną i tuszem wypełnionym suchą pastelą. Klimat wystawy podkreślił wiersz pt.: „Pod wroną” napisany i wyrecytowany przez artystkę. Na spotkanie zaproszonych zostało wielu wspaniałych gości m.in. Józef Pless – poeta, Anna Sobol – malarka, Joanna Kasperska – aktorka. Swoją obecnością zaszczycił nas także Mahmed, Irańczyk, muzyk grający na tarze i flecie. Tar to jeden z najstarszych instrumentów strunowych świata.

Wizyta w Petrykozach była ciekawym przeżyciem. Pogłębiła naszą wiedzę i wprowadziła nas w świat fantazji, ukazany w zachwycających obrazach Natalii Krzyżanowskiej.

 

Ilustracje Natalia Krzyżanowska